Press  |  Kontakt  |  Om oss  |  In English In English  |  RSS RSS
 Att vår son lever är tack vare naturvetenskaplig kunskap.
LÄS MADELEN NILSSONS LEDARE
SÖK    GA DIREKT TILL     FÖR DIG SOM ÄR

Naturvetarpriset 2007 - biologi

2007 delades naturvetarpriset ut i biologi vid en ceremoni på Nobelmuseet den 22 mars.

Naturvetarpris 2007 Priset för bästa avhandling under 2006 får systematikern Per Erixon på institutionen för evolution, genomik och systematik vid Uppsala universitet. Han har utvärderat ett par av de mest populära statistiska programmen för att bestämma olika organismers släktskap.

Priset för bästa examensarbete under 2006 går till Jen Edgren, som gjorde sitt arbete på institutionen för systemekologi vid Stockholms universitet men numera arbetar på Naturvårdsverket.

När systematikerna för 30 till 40 år sedan började använda DNA för att få fram hur evolutionen har gått till blev utvecklingen snarast explosiv. Idag har vetenskapen mognat och den första naiviteten ersatts av en betydligt mer nyanserad hållning. Tack vare moderna molekylära metoder går det att komma betydligt längre, men det finns fortfarande en hel del problem. Även om alla arters DNA var känt skulle det i vissa fall vara omöjligt att fastställa exakt hur de inbördes släktskapsrelationerna ser ut.

Juryn framhåller att de metoder som Per Erixon använt är nyskapande och att resultaten ger en fördjupad förståelse för de biologiska processer som förändrar växters arvsmassa.

 

Jen Edgrens examensarbete visar att marina reservat där kommersiellt fiske är förbjudet kan gynna bestånden av fisk och i förlängningen också fiskenäringen. Hennes studie visar att det var dubbelt så mycket gädda i det fredade området i Östergötlands skärgård jämfört med två områden där det var tillåtet att fiska. Gäddorna var dessutom både större och äldre. känt skulle det i vissa fall vara omöjligt att fastställa exakt hur de inbördes släktskapsrelationerna ser ut.

Läs en längre artikel om priset i biologi 2007 (pdf)

kommunikationschef
08-466 24 81, 0733-66 24 81