naturvetardagarna – Jag tycker att det är superbra om man kan rädda världen och samtidigt tjäna pengar, säger Madelene Nilsson och tillägger att förbundet inte ser något fult i att tjäna pengar på bra idéer.
Göran Värmby visar en bild på Shanghais skyskrapor. Det syns inte så många, smogen skymmer sikten. Han berättar att han både ser ett behov och en möjlighet att exportera svenska idéer.
– Numera fraktar man inte paket, utan idéer, säger han.
Flytande biogas
Business region Göteborg, BRG arbetar med att få bilföretag att tillverka lastbilar som går på flytande biogas. Eftersom biogasen kan fraktas i flytande form får man plats med tillräckligt mycket i tanken för att kunna köra på biogasen. Det är BRG som är länken mellan företagen, idéerna och tekniken.
Tidigare har BRG arbetat med att ta fram ett svanenmärkt biobränsle och med att bygga ut tankstationer med biogas i regionen.
Hållbar tillväxt
Målet är att skapa jobb genom arbete med hållbar tillväxt.
Madelene Nilsson tycker att det är jättespännande att höra vad BRG sysslar med.
– Det här tangerar verkligen vår verksamhet, vi tycker att det är viktigt att komma ut så här eftersom vi inte har några lokalkontor, säger hon.
Göran Värmby säger att klimatfrågan har ökat folks medvetenhet och ser problemen med hur vi lever idag. Men det gör också att det finns opinion och utrymme för förbättringar. Företagen tvingas jaga miljövänliga lösningar för att kunna fortsätta tjäna pengar.
– Den som inte har världens bästa bil imorgon- den får inte vara med, säger han.